Spółka cywilna czy kapitałowa – porównanie

Spółka cywilna czy kapitałowa – porównanie

Prowadzenie jednostki gospodarczejnasuwa wyboru słusznej formy prawnej. Łączy się to m.in. z i typem opodatkowania, rodzajem kierowania firmą czy odpowiedzialnością za jej wierzytelności. Modele działalności gospodarczej obejmują rozmaite odmiany – od indywidualnej podmiotowej jako jednostka fizyczna po różnorodnego typu spółki.

Jaka spółka?

Przyjąwszy nadzwyczaj generalnie, spółki można podzielić na osobowe oraz kapitałowe. Do pierwszej kategorii przynależy m.in. spółka cywilna, zaś do kolejnej – np. spółka akcyjna.

Cywilna – pierwsze kroki
Forma spółki cywilnej przystaje do najchętniej wybieranych przez początkujących przedsiębiorców, dlatego że jest jedną z najprostszych postaci zorganizowania organizacji. Jej założenie wymaga nawiązania pisemnej umowy między minimum dwoma udziałowcami. Mogą to być osoby fizyczne, oraz gospodarcze. Spółka cywilna potrzebuje zapisania w wydziale miejskim czy gminy.

Udział, który przenoszą partnerzy jest w stanie posiadać dowolną formę – zdołają to stanowić pieniądze, nasza zajęcie, zasóby wiedzy jak również kwalifikacje. Przyjmuje się, iż wkłady mają analogiczną zaletę. Udziałowcy odpowiadają solidarnie za należności organizacji – dług spłacane jest z majątku natomiast jeżeli nie jest on dostateczny, spośród majątków prywatnych.

Akcyjna – wyższa szkoła jazdy

W najwyższym stopniu złożoną odmianą prowadzenia organizacji gospodarczej jest spółka akcyjna. W charakterze spółki kapitałowa posiada osobowość prawną, kapitał zakładowy a także własny majątek – niezależny od majątku własnego współakcjonariuszy.

Działalność akcyjną jest w stanie desygnować jedna czy też parę ludzi, przy czym jej zaistnieje wymaga poświęcenia co najmniej 100 tys. zł. Kapitał zakładowy jest wkładem założycieli a także pozostaje równo rozdzielony na akcje, w związku z czym właściciele stają się akcjonariuszami. Wspólnicy nie odpowiadają osobistym kapitałem za wierzytelności instytucji.

Zawiązanie spółki potrzebuje sporządzenia statutu w postaci aktu notarialnego, udziałów, potrzebne jest również wyznaczenie organów: zarządu, rady nadzorczej i ogólnego zgromadzenia. Spółka akcyjna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Długów.

Źródło: biznes rosja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *